Az interneten rengeteg különböző hosszúságú és mélységű cikk található a téli és a nyári gumikról, ez a bejegyzés az alapoktól indít, röviden és közérthetően fogalmazza meg a legfontosabb tudnivalókat a különféle gumiabroncs típusok használatáról.
Miért kell külön nyári és téli autó gumi?
A TutiGumi gumiabroncs biztosítja a kapcsolatot a jármű és az út között, így az számtalan erőhatásnak van kitéve. Azért, hogy az autó biztonságosan haladhasson megfelelő tapadással kell rendelkeznie a guminak. A tapadást különböző tényezők befolyásolják, amiknek egy része állandó, egy része ugyanakkor változik. Állandónak tekinthetőek a jármű tulajdonságai, ebből következik például az, hogy ugyanazon autóra mindig ugyanakkorra (adott, szűk határokon belül lehet csak eltérés) gumiabroncs szerelhető. Változó lehet a felület, amihez a guminak tapadnia kell és az időjárás is. A személyautók esetében feltételezzük, hogy burkolt közúton, városban használjuk őket leginkább, ezért nem léteznek külön földút gumik és külön aszfaltút gumik rájuk. Az időjárás változása szintén befolyásolja a tapadást és ezek jellemző körülményeihez évszakonként illeszkedő gumiabroncsok a nyári és a téli gumik.
Miben jobb a nyári gumi és miért nem jó télen?
A nyári gumik anyagának összetétele és felületük bordázottsága különbözik a téliekétől. Ezt a két tulajdonságot úgy alakították ki, hogy a nyári gumi melegebb, szárazabb időben jobban tapad az aszfalthoz. Ugyanakkor télen, alacsony hőmérsékletnél romlanak a tapadási tulajdonságai, így nő a fékút és a kanyarstabilitás is. Ha nyári gumit télen használunk, az autó könnyebben megcsúszik, ami balesethez vezethet.
Miben jobb a téli abroncs és miért ne hagyjuk fent nyáron?
A téli gumi összetétele hidegebb időben biztosít nagyobb tapadást, a gumi felületének bordái latyakos, saras, havas úton is jobb tapadást biztosítanak. A barázdák mélyebbek és sűrűbbek. Miért nem használunk akkor állandóan ilyen típusú gumit? Azért, mert a téli guminak nyáron, melegebb, szárazabb időben rosszabb lehet a tapadása és hosszabb a fékútja, igaz ez a különbség nem olyan szembeötlő, mint amikor nyári gumit használunk télen. A téli gumi hangosabb, nagyobb üzemanyag fogyasztást okoz hosszabb távon és gyorsabban kopik, mint a nyári. A téli gumit nyáron használni nem gazdaságos.